Jóga v posledních letech nabývá na popularitě. Jedná se o druh pohybového cvičení, které klade důraz na správné provádění jednotlivých jógových sestav, jež napomáhají k rozpohybování bolavého těla a zároveň zklidnění mysli po náročném dni v zaměstnání. Je to tedy výborný nástroj nejen k tvarování těla, ale také k udržení psychického zdraví.

Jóga a serotonin

Serotonin má blahodárný vliv na naši náladu. Je to chemická látka, která má zásadní vliv jak na naše momentální rozpoložení, tak i naše chování, chuť k jídlu, trávení, libido, spánek a významně přispívá k celkovému stavu pohody.
Jóga a meditace přirozeně napomáhají k uvolňování serotoninu v těle. Po cvičení navíc dochází i ke zvýšení hladiny tryptofanu, který prohlubuje pocit dobré nálady a zvyšuje odolnost vůči stresovým situacím.


Jóga a kortizol

Kortizol je v těle uvolňován v důsledku stresových situací, jeho dlouhodobě zvýšená hladina však vede ke snížené imunitě, nekvalitnímu spánku a snížené schopnosti soustředit se, v horším případě i k rozvoji cukrovky a osteoporózy.
Vědecké studie dokazují, že pravidelná jógová cvičení významně snižují hladinu kortizolu v krvi.


Jóga a melatonin

Od momentu našeho narození je náš život ovlivňován cirkadiánními rytmy, střídáním světla a tmy. Ve snaze být efektivnější jsme tyto přirozené rytmy začali narušovat. Příčinami jsou dlouhé dny v práci, zábava do pozdních nočních hodin a spousta času trávená u svítícího displeje telefonu.
Melatonin je přitom v nejvyšší míře produkován právě během noci, v průběhu našeho spánku. Melatonin posiluje náš imunitní systém, předchází vzniku nádorů, snižuje stres a je spojován s prevencí více než sta různých onemocnění.
Dle výsledků nedávných studií se můžeme domnívat, že meditace při jógových cvičeních napomáhají zvýšit hladiny melatoninu v průměru až o 98 %.


Jóga a dopamin

Dopamin je neurotransmiter, který určuje, jak se chováme, co jíme nebo jak se učíme. Díky němu jsme schopni regulovat emoce a soustředit se, cítit motivaci a radost. Jeho nedostatek může mít za následek svalové křeče, pocit úzkosti, výkyvy nálad, problémy s váhou a nedostatek energie.
Podobně jako u melatoninu i zde řízená meditace prohlubuje relaxaci, čímž dochází ke zvýšení hladiny dopaminu v mozku zhruba o 65 %.


Tak co, vytáhnete i vy dnes svou zaprášenou cvičební podložku? Nebo je čas na to si pořídit novou?

Koukněte na naše  podložky na jógu

Přejít nahoru