Co mají aromaterapie a jóga společného? Obě to jsou starověké léčebné praktiky zaměřené na fyzické a duševní zdraví, a též na spiritualitu. 

Už je tomu navíc dávno, co se přišlo na to, že jejich používání v tandemu vede k ještě daleko lepším výsledkům v podpoře fyzické kondice, očištění mysli a pozvednutí ducha, než když se tyto činnosti provozují separátně. Není tedy divu, že aromaterapie a jóga je spojení, které úspěšně funguje už po tisíce let!

Tyto poznatky navíc potvrzuje i moderní věda, jež jasně poukazuje na to, tato kombinace má blahodárné účinky na autonomní nervový systém. Stejně tak je díky aromatům, které zvyšují  hladinu gama-aminomáselné kyselin v mozku, dosaženo vyšší hormonální vyrovnanosti. V neposlední řadě mají esenciální oleje používané při aromaterapii očistné schopnosti, tudíž se používají i ke zvýšení hygieny ve veřejných jóga studiích. 

Jak zapojit aromaterapii do cvičení jógy?

Pořiďte si nějakou z krystalových mlh, jež obsahuje přírodní esenciální oleje, a zapojte ji hned do ranní vinyasy. Proč? 

Esenciální oleje obsažené v krystalové mlze jsou totiž charakteristické svou schopností zlepšit náladu a zároveň vám pomohou se cítit daleko energičtěji. Jednoduše řečeno, ranní jóga v kombinaci s aromaterapií vám pomůže začít den s vyšší energetickou hladinou a veselejší náladou.

Mezi nejvhodnější pozice pro ranní cvičení se pak řadí Tadasana (pozice hory) či Setu Bandhasana (pozice polovičního mostu). Avšak rozptýlení esenciálního oleje po místnosti dokáže mít i uklidňující účinky – je prokázáno, že zklidňující esenciální oleje zpomalují srdeční frekvenci a snižují krevní tlak. 

A večerní jóga je zas skvělým způsobem, jak odbourat stres a uvést své tělo do klidového stavu před ulehnutím. Jinými slovy, večerní jóga v kombinaci s aromaterapií vám může pomoci odbourat stres, odpočinout si a dokonce může pomoci s dosažením kvalitnějšího spánku. 

Krystalové mlhy

Přejít nahoru