Jóga – zázračný lék pro každého. Jistě jste už slyšeli o druhu cvičení těla a mysli. Pakliže ne a chtěli byste se o tomto tématu více dozvědět, pak jste tady správně!

Co to jóga vlastně je?

Jde o fyzické cvičení, jež je doplněno cvičením psychickým a pomáhá vést váš životní styl úplně jiným, zdravějším směrem. Celkově se jedná o několik pohybových kreací, u kterých, na rozdíl od sportů, nejde o rychlost ani kvantitu, ale o správné provedení cviku a rozehřání/uvolnění svalů.

K zlepšení psychického stavu se k pohybu přidávají také uklidňující dechová cvičení v doprovodu s meditací. Nutno podotknout, že celkově se jóga zabývá celkovou vyrovnaností hlavy a těla, tudíž rozhodně není pochyb, že by si to měl každý alespoň vyzkoušet a třeba nalezne úplně nový způsob života.

Výhody jógy? Zde máte hned 7 důvodů, proč józe dát šanci!

Uvolnění stresu

Díky dechovým cvičením, které uvolňují tělo a dopřávají vám nějaký čas jen pro sebe, se rozhodně zbavíte stresu a při ranním cvičení se rozhodně může jednat o skvělé nastartování nového dne.

Rovnováha

Nejen že si zlepšíte duševní rovnováhu, ale také se naučíte rovnováhu držet i fyzicky. V józe se objevuje mnoho cviků, které na první pohled nemůže obyčejný smrtelník zvládnout, ale postupem času (obvykle po několika týdnech) se budete více a více zlepšovat a naučíte se ovládat rovnováhu a budete v daných pozicích držet díle a déle. A navíc můžete zaválet před přáteli.

Flexibilita

Ať vám je 10 nebo 70, s jógou můžete začít v jakémkoli věku. I když se může zdát. že tyto pohyby jsou pouze pro mladé, tak to není tak úplně pravda. Vše je jen o vytrvalosti. Právě po nějaké době se budete čím dál více zlepšovat a budete moct provádět cviky, které jste dříve nezvládli a to díky častějšímu a intenzivnějšímu protahování svalů v kombinaci s meditací a dechovým cvičením.

Větší síla

Protože v jednotlivých pozicích setrváváte nějakou chvíli, je zřejmé, že to není jen tak. Při různých cvicích mají vaše svaly co dělat, aby udržely rovnováhu a správné provedení a to není jen tak. Při józe procvičujete a posilujete nejen svaly vnější ale i vnitřní. Mezi ně patří zejména svaly břišní, o kterých jste ani nevěděli, že existují. Právě tyto svaly díky speciálních pohybů začnou opět probouzet a pracovat, což vede k lepšímu držení těla a celkovému zpevnění a budete se cítit silnější a víc fit. Dále jistě posílíte i svaly na nohách a rukách a větší sílou je myšlena i síla duševní.

Energie

Dalším benefitem těchto pohybů je rozhodně dobití energie. Ačkoli se to zdá být mírným paradoxem, pravdou je, že při józe si odpočinete a naučíte se využívat svou energii na věci, na kterých vám záleží. Na rozdíl od atletických cvičení, kde se unavíte pod zájmem nejlepšího výsledku je jóga tak trochu jiná. Po józe se nebudete cítit unavenější než před začátkem cviků a povzbudí vás do dalších povinností. Navíc na tento druh pohybu nepotřebujete veškerou energii, tudíž vám zbyde na ostatní, také důležité věci.

Úleva pro vaše tělo

Díky již několikrát zmiňovanému protahování svalů se naše tělo zbaví křečí a napětí, kvůli kterému naše svaly a orgány nemohou správně přijímat živiny a dále se rozvíjet. Právě proto je jóga takzvaně na všechno. Naše tělo začne lépe přijímat živiny a minerály a zlepší se celková cirkulace krve a funkce metabolismu jako celku, což je důvod, proč se jógisté cítí silnější a vyrovnanější.

Lepší kondice

Zlepšíte si kondici a vydržíte větší fyzickou zátěž, která se vám naskytne. Celkově vám bude pohyb dělat větší radost a pakliže máte problémy s pohybem a výdrží, pak vám může jóga poměrně dost pomoci.

A co vy? Cvičíte jógu, nebo nad ní zvažujete?

Napište nám na Instagramu -> https://www.instagram.com/yogastory.cz/

Přejít nahoru